Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΙ-Γ.Λ.Κ. 4-3

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22-10-2011, ΓΗΠΕΔΟ ΚΥΜΗΣ)

Η εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και το καλό κλίμα στην ομάδα των Τελωνειακών επιβεβαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο αυτή την αγωνιστική, στον αγώνα τους με την ομάδα του ΓΛΚ. Η πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν εναντίον της ομάδας του ΟΕΚ  κατά την προηγούμενη αγωνιστική, επαναλήφθηκε, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά ήταν και αποτελεσματικοί και πήραν μια εύκολη νίκη.
Από την αρχή του αγώνα οι Τελωνειακοί πήραν την πρωτοβουλία και πίεσαν την ομάδα του ΓΛΚ, με αποτέλεσμα να ανοίξουν το σκορ του αγώνα (1-0) μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σπύρο Πίνα μετά από καλή ομαδική επιθετική προσπάθεια. Οι Τελωνειακοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 15ο λεπτό πέτυχαν 2ο γκολ (2-0) με το Γιώργο Αγριμάκη, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Θα περίμενε κανείς η ομάδα του ΓΛΚ να αντιδράσει, αντί αυτού όμως το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα οι Τελωνειακοί να πετύχουν και τρίτο γκολ στο 28ο λεπτό (3-0) με το Σπύρο Πίνα. Από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος του Α΄ ημιχρόνου, το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι συναρπαστικό με καλές επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να σημειωθεί γκολ αφού και οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες.
Με το 3-0 υπέρ της, η ομάδα των Τελωνειακών και επειδή στον πάγκο είχε οκτώ αναπληρωματικούς, πραγματοποίησε στο ημίχρονο τέσσερις αλλαγές, οι δύο για προληπτικούς λόγους (αντικαταστάθηκε ο Σπύρος Πίνας  που προερχόταν από τραυματισμό και ο Γιώργος Καφετζής που ένοιωσε κάποιες ενοχλήσεις). Έτσι η ομάδα τους έχασε τη συνοχή της και στην πρώτη επίθεσή της στο Β΄ ημίχρονο η ομάδα του ΓΛΚ κατάφερε να πετύχει γκολ και να μειώσει το σκορ (3-1), δίνοντας προς στιγμή, νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Παρόλα αυτά όμως, οι Τελωνειακοί συνήλθαν γρήγορα και συνέχισαν με τον ρυθμό του Α΄ ημιχρόνου. Έτσι δεν άργησαν να πετύχουν και τέταρτο γκολ στο 60ο λεπτό (4-1) με το Γιώργο Αγριμάκη. Με το υπέρ τους σκορ οι Τελωνειακοί, άρχισαν από το σημείο εκείνο και μετά τους πειραματισμούς, πραγματοποιώντας σταδιακά και τις υπόλοιπες αλλαγές τους (αγωνίστηκαν όλοι πλην του εδώ και καιρό τραυματία Γιώργου Βαΐτση), κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πέσει η απόδοσή τους. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του ΓΛΚ να ανεβάσει την απόδοση του, αρχικά χωρίς αποτέλεσμα. Ο τραυματισμός όμως του πολύ καλού σε όλο τον αγώνα σεντερ μπακ των Τελωνειακών Χάρη Κουτιανούδη και η αναγκαστική αλλαγή του στο 70ο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα υπέρ του ΓΛΚ, αφού στην πρώτη επίθεσή τους μετά την αλλαγή και πριν η άμυνα των Τελωνειακών προλάβει να οργανωθεί, κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ μειώνοντας σε 4-2. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στην αμέσως επόμενη επίθεσή τους πέτυχαν και τρίτο γκολ μειώνοντας ακόμα περισσότερο (4-3), με αποτέλεσμα το τελευταίο δεκάλεπτο να αποκτήσει μια άγρια ομορφιά αφού το ΓΛΚ βγήκε ομαδικά στην επίθεση, προσπαθώντας να ισοφαρίσει και οι Τελωνειακοί να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ανοιχτή άμυνα των αντιπάλων προκειμένου να διευρύνουν το σκορ κάτι που θα μπορούσαν να πραγματοποιήσουν σε τρεις-τέσσερις περιπτώσεις, αν ο Δημήτρης Κυβελέας και ο Σταύρος Τσάντης ήσαν περισσότερο ψύχραιμοι στην τελική τους προσπάθεια. Καμία όμως προσπάθεια και των δύο ομάδων δεν είχε αποτέλεσμα και ο αγώνας έληξε υπέρ των Τελωνειακών με σκορ 4-3.
Παρότι δεν υστέρησε κανένας από την ομάδα των Τελωνειακών αξίζει να αναφέρουμε την πολύ καλή απόδοση των δύο σκόρερ Σπύρου Πίνα και Γιώργου Αγριμάκη, του Μιχάλη Μαρκουλάκη που αντικατέστησε επάξια τον βασικό τερματοφύλακα Παναγιώτη Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια, χωρίς να φέρνει ευθύνη για τα γκολ που δέχτηκε, του Αργύρη Χασιώτη, του Χρήστου Μπόσμου και του Χάρη Κουτιανούδη που η αναγκαστική αλλαγή του παραλίγο να κοστίσει.
ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΙ: Μαρκουλάκης Μιχάλης, Σαμιωτάκης Γιώργος, Χατζής Νίκος, Κουτιανούδης Χάρης, Καφετζής Γιώργος, Συγχάρης Κυριάκος, Χασιώτης Αργύρης, Τσάντης Σταύρος, Πίνας Σπύρος, Μπόσμος Χρήστος, Αγριμάκης Γιώργος (Λυμπέρης Άγγελος, Μητρόπουλος Σωτήρης, Καφάσης Θόδωρος, Τσιρακίδης Χρήστος, Μαυρογιάννης Στράτος, Κυβελέας Δημήτρης, Βαΐτσης Γιώργος, Βαρβαρήγος Γιώργος